Hiszpania-online.com :: Forum
Forum Hiszpania-online.com
Polski portal o Hiszpanii

FAQFAQ  RulesRegulamin   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicyGrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
Szukaj hoteli w Hiszpaniihotelcalculator.com

od:
noce
osób
pokój
Doprecyzować

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Hiszpania-online.com Strona Główna -> Praca i emigracja
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ratatouille
Gość

PostWysłany: Czw Sie 24, 2006 9:35 pm    Temat postu: Doprecyzować Odpowiedz z cytatem

Witam,
zanim napisałęm teo posta spędziłem wiele godzin czytając wiele tematów na tym forum. Uzyskałem dużo odpowiedzi, jednak powstało też kilka pytań. Kwestie te były już poruszane, jednak nie mam pełnej jasności co do nich.

Kwestia pierwsza.
Najogólnie dotyczy ubezpieczeń - karty EKUZ, ubezpieczenia w Hiszpanii, ich wzajemnych relacji itd. Napisałe maila do NFZ-u z pytanie i to go zamieszczę.

"Witam,
Mam kilka wątpliwości wobec EKUZ-u.

Przede wszystkim – jako student (niezatrudniony), z jakiego tytułu przysługuje mi ubezpieczenie zdrowotne w NFZ. Innymi słowy, jaki dokument potwierdza moje ubezpieczenie.

Sprawa druga – wyjeżdżam na pewien okres do Hiszpanii (od 3 do 10 miesięcy). Będę się tam uczył w prywatnej szkole językowej oraz mam zamiar podjąć pracę (stałą, sezonową – nie wiem) na biało. Czy w takim wypadku wyrabianie EKUZ-u ma sens? Po przyjeździe do Hiszpanii wyrobię sobie numer NIE (tzw. Hiszpański PIT), na jego podstawie będę zatrudniony, czyli na jego podstawie pracodawca będzie płacił podatki w moim imieniu oraz będzie mnie ubezpieczał. Zatem, w chwili podjęcia tej pracy mój EKUZ powinien wygasnąć (wedle informacji ze strony internetowej NFZ), zresztą, jak mi się wydaje, nie byłby już potrzebny skoro byłbym ubezpieczony przez pracodawcę. Tu rodzi się kolejna wątpliwość – dlaczego we wniosku o wydanie EKUZ-u jest pytanie o cel wyjazdu i jedną z możliwych odpowiedzi jest „podjęcie pracy stałej/o charakterze sezonowym (niepotrzebne skreślić) w innym państwie członkowskim”. Skoro podjęcie pracy ma unieważniać moją Kartę (wedle informacji ze strony internetowej NFZ) to dlaczego mogę zaznaczyć taką odpowiedź w formularzu i potem otrzymać Kartę? Jest to pewna wewnętrzna sprzeczność.

Trzecia wątpliwość – nie rozumiem sensu istnienia trzeciego punktu na drugie stronie Formularza (trzecia kropka, przy której widnieje możliwość: „Jeżeli osoba wyjeżdżająca jest uczniem uczącym się w szkole w innym państwie członkowskim lub studentem udającym się do innego państwa w celu odbyciatak studiów powinna przedłożyć poniższe dokumenty"). Jest to opcja dla osób studiujących za granicą oraz dla tych, którzy (podobnie jak ja) mają zamiar się tam uczyć. W tym wypadku aby otrzymać EKUZ trzeba przedłożyć kilka dokumentów, między innymi dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne w NFZ. Czy nie jest tak, że każda osoba, która podpada pod punkt trzeci (jak mi się wydaje ja również) musi podpadać też pod punkt pierwszy? Skoro w punkcie trzecim trzeba przedłożyć dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne w NFZ oznacza to, że taka osoba jest ubezpieczona w NFZ. Zatem nie ma możliwości żeby nie podlegała pod punkt pierwszy. Po co zatem istnieje ten punkt (trzeci), do kogo jest on skierowany? Po co mieszać do tego zagraniczną szkołę? I ostatecznie - którą opcję ja mam zaznaczyć? Teoretycznie jako przyszły uczeń w szkole zagranicznej powinienem zaznaczyć opcję 3. jednak, po co mam się męczyć z kompletowaniem dodatkowych dokumentów skoro punkt pierwszy także mnie dotyczy (jak i każdej osoby której dotyczy punkt trzeci).

Mam nadzieję, że przedstawiłem jasno moje wątpliwości. Pilnie potrzebuję jasnej, konkretnej odpowiedzi, która je rozwieje."

Tak wygląda mail, którego dziś wysłałem. Głównie chodzi mi o 2. niejkasność.

Kwestia druga.
Dotyczy kona bankowego. Czy warto w moim przypadku założyć klonto w Hiszpanii? Podejżewam, że tak - transfery są dość kosztowne. No ale chciałbym usłyszeć waszą, krótką opinię.

Kwestia trzecia.
Dotyczy opodatkowania. Jest to kwesta, na temat której wiem najnmniej. Czy istnieje coś takeigo jak zwrot podatku z tytułu rezydenta? Czy jest do tego potrzebna trajeta de residencia? Czy istnieje minimalna kwota wolna od podatku? Jaka to kwota i co to tego zwrotu jest potrzebne? I na koniec: jakie prawa, obowiązki, przywileje daje mi trajeta de residencia? Czyli do czego ona właściwie służy (jak długo sie na nią czeka i co jest niezb do jej wyrobienia). Nie pytam o szczgóły, bo jest ich pewnie dużo - raczej ogólniej.

Jeżeli ta informacja sie przyda to jadę do Salamanki

Pozdrawiam
Powrót do góry
skara
l i t e r a t o

PostWysłany: Sro Wrz 06, 2006 12:02 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W skrocie i nie po kolei:
konto w banku - raczej niezbedne. Czesto tam pracodawcy przesylaja pieniadze, poza tym daje Ci bezpieczenstwo (nie nosisz kasy) i wygode. Przesyly do Polski nie wychodza oplacalnie.

Zwrot podatku - mozesz sie starac, ale dopiero w nastepnym roku, kiedy dostaniesz od szefa potwierdzenie z wpisana kwota podatku, ktora za Ciebie zaplacil. Do 30 czerwca musisz sie z tym udac do tzw. asesorii, czyli biura podatkowego, tam przygotowuja Ci odpowiednie dokumenty i z tym do banku. W banku jesli masz konto zalozone na paszport, nie na tarjeta de residencia może Ci to nie przejsc przez system informatyczny.

No i dochodzac do rezydencji - wlasnie m.in. po to ona jest. Male szczegoly, typu otwarcie konta bankowego na lepszych warunkach, swobodne wylegitymowanie sie, zalozenie roznych kart, kont itd. Nie jest Ci teoretycznie do zycia niezbedna, ale bardzo sie przydaje, bo jestes traktowana jako cudzoziemiec, pracujacy legalnie, z pelnym prawem pobytu itd.

Karte EKUZ zawsze lepiej wyrobic. Jak bedziesz już w Hiszpanii mozesz sie udac do odpowiedniego urzedu i poprosic o numer Seguridad Social. Z tym udasz sie do lekarza i zapisza Cie do przychodni i dadza lekarza pierwszego kontaktu. Ale od przybytku glowa nie boli i poki nie bedziesz miec numery hiszpańskiego dobrze miec EKUZ.

Wiem, ze pewnie nie rozwialam wszystkich watpliwosci, ale za duzo ich masz. A zasada jest taka - im wiecej masz papierow, ubezpieczen, kart - tym lepiej, bo o nieprzewidziane wydarzenia nietrudno.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Ratatouille
Gość

PostWysłany: Pią Wrz 15, 2006 1:40 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki za informacje, przydadzą się.

A w jakim urzedzie wyrabia się Seguridad Social?

I nie rozumiem dlaczego po uzyskaniu dokumentów z asesorii trzeba iść do banku? Jak to z grubsza przebiega?
Powrót do góry
Ratatouille
Gość

PostWysłany: Pią Wrz 15, 2006 1:41 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pytam się o rzeczy, o których można dość łatwo się dowiedzieć na miejscu jednak trzeba znać miejscowy język, ja znam niestety tylko nieduże podstawy
Powrót do góry
skara
l i t e r a t o

PostWysłany: Pią Wrz 15, 2006 2:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nr ubezpieczenia społecznego wyrabia się w Tesoreria General (w Murcji tam załatwiałam).
A z biura podatkowego musisz iść do banku bo to tam się te rozliczenia składa. Taki system Smile Inaczej niż w Polsce.

A najlepsze informacje znajdziesz kiedy będąc już na miejscu,zapoznasz jakiegoś Polaka, który się orientuje. Bo jeśli chodzi o Murcję mogłabym Ci podać adresy, miejsca i różne wskazówki, ale tam gdzie jedziesz nie wiem gdzie to wszystko się znajduje. Znajdź kogoś życzliwego i na pewno wszystko Ci wytłumaczy.
Pozdrawiam
Powrót do góry
juanitaa
Gość

PostWysłany: Nie Cze 12, 2011 3:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

widze ze ten post już dosc stary, z 2006 ! ale ja mam tez problem z karta EKUZ..jestem studentka i nie pracuje. NFZ wymaga przedstawienia dokumentu potwierdzajacego,ze jestem studentka z dokladna data rozpoczecia i zakonczenia roku akademickiego. No i taki dokument mam i zaprezentowalam i owszem,dostalam karte do lipca. Jednak teraz mam problem,co z wakacjami??? tu jest inaczej niz w Polsce i nie ma legitymacji ze stempelkami do wrzesnia kolejnego roku i tym samym, uniwersytet nie może wystawic mi dokumentu,który mowi ze jestem studentka dopoki nie zapisze sie na kolejny rok co ma miejsce w polowie wrzesnia. I tu jest problem. W dodatku NFZ wymaga odnawiania karty co rok,czyli nie moge poprosic w sekretariacie o dokument,ze bede studiowac tu cale studia (4 lata),bo NFZ wymaga daty rozpoczecia i zakonczenia roku (co samo w sobie wyklucza wakacje) i nie moge rowniez dostac EKUZ jako turysta na 2 miesiace wakacji jezeli nie przedstawie zaswiadczenia o byciu studentem z wazna data. W dodatku mam legitymacje studencka plastikowa (inna niz w PL) wazna od razu do 2014 roku(czyli pozniej niz skoncze studia),ale tego NFZ nie uznaje.
CZy ktos mial ten problem i jakos go rozwiazal????Bardzo prosze ,jesli tak zeby mi napisal JAK!?bo mam już tego powyzej uszu.
Powrót do góry
juanitaa
Gość

PostWysłany: Czw Cze 23, 2011 3:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ok to moje poprzednie pytanie już nieaktualne, na szczeescie rozwiazalam problem:)
Powrót do góry
skara
l i t e r a t o

PostWysłany: Czw Cze 23, 2011 4:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Juanitaa, opisz proszę jak Ci się udało sprawę rozwiązać. Może komuś kto będzie miał podobny problem to pomoże.
Powrót do góry
juanitaa
Gość

PostWysłany: Czw Cze 23, 2011 10:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W koncu dali mi ten dokument z uczelni. Rok temu nie mogli,a teraz jakims cudem już moga...takze po prostu trzeba od razu prosic o dokument potwierdzajacy ze jest sie studentem nie z data wrzesien-lipiec,ale wrzesien-wrzesien.Wczesniej mowili mi ze, tak nie moga. Chyba po prsotu tym razem trafilam na bardziej ogarnieta osobe.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Hiszpania-online.com Strona Główna -> Praca i emigracja Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: